Český Krumlov Tourism

Kleť Lokalita

Pokud už jste zhlédli všechny památky ve městě, vydejte se na výlet nenarušenou přírodou na Kleť, nejvyšší vrchol CHKO Blanský les. Po výšlapu, výjezdu na kole nebo lanovkou budete odměněni krásným výhledem do okolí. Za příznivého počasí je vidět až na alpské vrcholky.

Kleť je místem jedinečného kruhového rozhledu. Rozhledna byla vybudována v letech 1822 – 1825 a jedná se o nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách.

V místní horské chatě si můžete odpočinout a načerpat nové síly na zpáteční cestu. Otevírací doba je celoročně závislá na počasí.

Zážitkem je také návštěva nejvýše položené hvězdárny v Čechách, která se zde nachází. V průběhu prohlídky se seznámíte s výzkumným programem hvězdárny včetně jeho výsledků, prohlédnete si stálou výstavu zde pořízených astronomických fotografií, za jasného počasí shlédnete v projekci sluneční skvrny a uvidíte největší čočkový dalekohled v České republice.

Na Kleť je možné se dopravit sedačkovou lanovkou, která vychází ze stanice v Krasetíně nedaleko obce Holubov. Tato lanovka vás pohodlně vyveze na vrchol a vy se tak bez větší námahy můžete kochat krásou Blanského lesa.

Provoz lanové dráhy byl zahájen 1.7.1961 a samotná stavba trvala dva roky. Délka lanovky je 1792 m, převýšení je 383 m.

Mapa